A jótékonyságban a nevelés és az ismeretterjesztés is fontos a SYNLAB számára

A Sharity alkalmazás első főtámogatója az a SYNLAB Hungary Kft lett, amely már a koronavírus-járvány előtt is Magyarország legnagyobb privát egészségügyi szolgáltatója volt. A pandémia csak tovább erősítette vezető pozícióját, hiszen a koronavírus-járvány miatt nemcsak megnőtt a minőséget kompromisszumok nélküli priortásként kezelő vállalat által végzett laboratóriumi tesztek iránti kereslet, de a közgondolkodásban is megerősödött a betegségek megelőzéséhez szükséges szűrővizsgálatok fontossága.

A SYNLAB Hungary Kft. kereskedelmi és marketing igazgatója, Póda Tamás szerint azonban cégük a jelenleg érthetően népszerű covid-teszteken túl, a kémiai és mikrobiológiai vizsgálatok terén is élen jár, az egész országot lefedő hálózatukban pedig nem kevesebb mint kilencszáz munkavállaló felel a minták levételéért, szállításáért és kielemzéséért. Hogy mégis sokan a Coviddal kapcsolják össze a vállalat nevét, az annak is köszönhető, hogy a koronavírus azonosítására a SYNLAB az első és azóta is egyetlen hatóságilag kijelölt magánlaboratórium.

„A koronavírus-járvány nemcsak nehézségeket és szomorúságot hozott az emberiség életébe, de egyfajta „felvilágosodás” felé is vezetett – véli Póda Tamás, aki kifejezetten örül a pandémia ezen sokkal ritkábban emlegetett „mellékhatásának”, hiszen tökéletesen összecseng a cég betegségmegelőzési programjának eszmeiségével. – Széleskörben valódi értelmet nyertek az olyan szavak, mint a laboratórium vagy a mintavétel, többet tudunk az immunrendszer működéséről és a vitaminok fontosságáról, vagy éppen az elhízás, valamint a cukorbetegség konkrét veszélyeiről. Nagyon sok, az egészségünkkel kapcsolatos kérdés tisztázódott a járvány miatt. Ez számunkra is egy lehetőség volt, s tudatosan léptünk elő a háttérszerepből. Hiszen korábban is mi végeztünk számos hétköznapi vizsgálatot, csak éppen az átlagember nem tudott róla. Ha például a szerencsi SZTK-ban vért vettek tőle, azt biztosan a mi kollégáink elemezték ki.”

A SYNLAB elnevezés Európában már igen tekintélyes múltra tekint vissza, hiszen a német anyavállalatot 1998-ban hozták létre, mégpedig a „bármilyen tesztet, bárhol és bármikor” szlogenjével. A kontinens egyik meghatározó laboratóriuma, a Labco vállalattal egyesülve lett Európa legnagyobb laboratóriumi diagnosztikai szolgáltatója, amely a globális gondolkodásmódot a helyi ügyfélközpontúsággal ötvözve kínálja kontinens-szerte a legkorszerűbb klinikai diagnosztika széles skáláját. Magyarországra a szektor kétezres években végrehajtott privatizációját követően, az osztrák érdekeltségű Future Lab felvásárlásával érkezett a SYNLAB, amely 2016-os utolsó nagy akvizícióját követően vált a már említett piacvezető szolgáltatóvá.

A hatalmas fejlődés során a cég vezetői két új területet jelöltek ki, a női egészségmegőrzés ügyét, valamint a sportos életmód támogatását. Előbbi a HPV-vírus elterjedésének magyarországi feltérképezése során került a látóterükbe, amely a betegségmegelőzés terén példaértékű vállalkozás volt hazánkban. A sors furcsa fintora, hogy a humán papillómavírusok azonosításához használatos PCR-tesztek később tökéletesen megfeleltek a koronavírus detektálásához is.

„Nem kevesebb mint hatezer, statisztikai módszerekkel kiválasztott hölgyet vontuk be a felmérésbe, még az ország legkisebb falvaiba is elmentünk egy-egy mintavétel kedvéért – beszél nem kis büszkeséggel kezdeményezésükről, Póda Tamás, amelynek elvégzésére, országos lefedettsége révén, gyakorlatilag egyedül a SYNLAB volt alkalmas. – A korai helyes diagnózis ugyanis életeket menthet, ami a szűrővizsgálatok egyre nagyobb jelentőségét igazolja. A mi felelősségünk ugyanakkor azért is kiemelkedő, mert az orvosok terápiás döntéseinek több mint hetven százaléka valamilyen laboratóriumi eredményre támaszkodik. A hiba lehetősége ezért a mi esetünkben szinte a nullával egyenlő.”

A sport egészségmegőrző szerepét ma már senkinek sem kell magyarázni, ezért is érthető, hogy SYNLAB sportdiagnosztikai üzletágat hozott létre, amely számára az első igazán nagy próba a tokiói ötkarikás játékok voltak, hiszen a Magyar Olimpiai Bizottsággal kötött együttműködés révén több mint hetven olimpikon felkészítésében vettek részt. Többezer vizsgálatot végeztek el a válogatott sportolókon, s szinte mindenkinél találtak valami apró, a teljesítménye szempontjából mégis fontos eltérést. Ezek többnyire vitamin, vagy ásványianyag hiányra utaltak, de például olyan bonyolult kérdésre is választ tudtak adni, hogy egy sportoló mikor és milyen formában használjon koffeint a természetes teljesítményfokozás érdekében. Sőt olyan is akad, akinek egyszerűen nem is tanácsolják az alkalmazását, a szervezete ugyanis képtelen annak felhasználására.

„Egy élsportoló esetében néha banális apróságok dönthetnek pozitív vagy negatív irányban, miközben ma már ezeket a legkorszerűbb vizsgálati eszközökkel pillanatok alatt ki lehet deríteni – érvel a sportdiagnosztikai módszerek használata mellett Póda Tamás. – De nehogy azt higgyük, hogy az amatőrök esetében nincsenek hasonló buktatók. Sokkal több van, mint azt bárki is gondolná. Éppen ezért a jövőben nyitni szeretnénk feléjük is. Úgy gondolom, hogy egyszerű célirányos laborvizsgálat sokkal hasznosabb, mint a táplálékkiegészítők megfontolás nélküli használata. Hosszútávon még olcsóbb is, ha valaki az életmódváltás elején, tudatosan feltérképezi saját testét, annak működését, igényeit és természetes határait. Mindenki szabadon határozhat arról, hogyan kíván élni, ám ezt a döntést csak hiteles információkra alapozva, okosan szabad meghozni.”

A SYNLAB társadalmi felelősségvállalása így kapcsolódik az egészségmegőrzés területén az oktatáshoz, ismeretterjesztéshez és felvilágosításhoz, amelyet a Sharity alkalmazás révén még hatékonyabban tudnak majd képviselni. Mert bár eddig is aktívak voltak jótékonysági területeken, részt vettek kórházi kórtermek kifestésében, vásároltak fertőtlenítőszereket a Vöröskeresztnek, fontos felmérést készítettek a halláskárosodás és a cukorbetegség összefüggéséről, ám olyan edukatív lehetőséget eddig nem találtak, mint amilyet a Sharity platformjai kínálnak számukra.

Póda Tamás szerint, a SYNLAB Hungary Kft. és a Sharity együttműködésének viszont éppen ez lesz az alapja:

„Azért szerettünk bele az alkalmazásba, mert itt elhelyezhetjük azokat a társadalmi üzenetekeinket, amelyek sokkal fontosabbak és messzebbre mutatóak egy egyszerű pénzadományozásnál. A mi elvünk ugyanis az, hogy a jótékonyságnak egyben nevelő, ismeretterjesztő hatásúnak is kell lennie!”

2021.01.11. Póda Tamás, a SYNLAB Hungary Kft. kereskedelmi igazgatója. Fotó: Móricz-Sabján Simon / Világgazdaság

Oszd meg a cikket

Képzeld el, hogy egyetlen este alatt több millió forint gyűlik össze egy jó ügy érdekében – mindez úgy, hogy az adományozás szórakoztató és izgalmas élmény is egyben! Pontosan ez történt a JVSZ Companies for the Future Award 2025 Gálán, ahol hatalmas sikert aratott a Sharity első digitális tombolája.

De ez még csak a kezdet…

Mi az a digitális tombola, és hogyan működik?

A digitális tombola egy modern, automatizált jótékonysági sorsolás, amely teljesen online zajlik. Nincs szükség papíralapú jegyekre, manuális sorsolásra vagy készpénzes fizetésre – minden kényelmesen, átláthatóan és gyorsan lebonyolítható egy platformon belül.

A résztvevők tombolajegyeket vásárolhatnak online, a rendszer pedig automatikusan kisorsolja a nyerteseket. A befolyt összeg közvetlenül a támogatott civil szervezethez kerül, biztosítva, hogy a lehető legnagyobb hatást érje el.

A hagyományos tombolákkal ellentétben itt minden digitalizált, így:

  • A résztvevők online vásárolhatták meg tombolajegyeiket – gyorsan, kényelmesen.
  • A sorsolás digitálisan történt, így mindenki valós időben követhette az eseményt.
  • Az összegyűlt pénz közvetlenül egy civil szervezethez került, biztosítva a teljes körű átláthatóságot.

Az eredmény? Közel 2 millió forintnyi támogatás, amely a Völgyzugolyház Alapítvány munkáját segíti – így 7 halmozottan sérült gyermek egy teljes hónapon át megkapja a szükséges fejlesztéseket, ellátást és oktatást.

De nemcsak az összeg volt a lényeg, hanem az érzés is, amit a gála résztvevői átéltek.

„Láttam az alapítvány képviselőinek szemében az örömöt, amikor megtudták, mekkora segítséget kapnak. Ez a tombola nemcsak egy játék volt, hanem valódi lehetőség arra, hogy megváltoztassuk ezeknek a gyerekeknek az életét” – osztotta meg egy résztvevő.

A Sharity digitális tombolája nemcsak egy új technológiai megoldás, hanem egy eszköz arra, hogy valódi hatást érjünk el. Egy esemény, amely megmutatta, hogy az innováció és a közösségi összefogás együtt milyen elképesztő eredményeket hozhat.

Egy új lehetőség a te civil szervezetednek is

A digitális tombola nemcsak a rendezvényeket teszi emlékezetessé – civil szervezetként bármikor használhatod, hogy támogatókat mozgósíts.

Mit jelent ez neked?

  • Saját tombolát indíthatsz akár online vagy bármilyen eseményen.
  • Kreatív felajánlásokat gyűjthetsz támogatói ajándékként.
  • Időt takaríthatsz meg, mert nincs szükség manuális sorsolásra vagy papíralapú jegyek kezelésére.

A Sharity segít automatizálni és egyszerűsíteni az adománygyűjtést – így több időt fordíthatsz arra, ami igazán számít: az ügyedre!

Most rajtad a sor

Ha már régóta keresed azt a könnyen kezelhető és innovatív megoldást, amellyel egyszerre aktivizálhatod a közösségedet, miközben bevételt is generálsz, a Sharity digitális tombolája neked való!

Ne hagyd ki ezt a lehetőséget! Indítsd el a saját tomboládat még ma, és tedd még sikeresebbé a szervezeted adománygyűjtését!

Tudj meg többet itt: 

Sharity digitális tombola