Az életnél semmi sem lehet drágább!

A Miskolci Repülőtéren megrendezett gyermeknapon ismerkedett meg a helyi légimentők korántsem könnyű életével Nagy Boglárka, a Magyarországi Légimentésért Alapítvány alapítója. A 2015-ös esemény döbbentette rá, hogy akik az életveszélyben lévők segítségére a leggyorsabban sietnek, korántsem ideális körülmények közül indulnak a bevetésekre.

„Beszélgetésbe elegyedtem a bázisvezetővel, majd az apró és hiányosan felszerelt helyiséget körbejárva azonnal felébredt bennem a vágy, hogy segítsünk nekik – mesélt az „üggyel” való első találkozásáról Nagy Boglárka, aki szűnni nem akaró lelkesedéssel igyekszik a hazai légimentésben dolgozók munkakörülményein javítani. – Ekkor tudtam meg, hogy összesen hét bázis van az országban, s a többiek sincsenek jobb körülmények között. Utánanéztem az érdekképviseletüknek, nem találtam semmit ezügyben és felvetettem a kérdést, miért ne hozhatnánk létre egy alapítványt. Jegyző vagyok, így számomra nem volt ismeretlen az ügymenet, és az alapítás mellett döntöttem, letétbe helyezve a szükséges alapítási díjat. Eleinte persze az érintettek is kicsit értetlenül álltak velem szemben, s kellett némi idő míg megértették, hogy segíteni szeretnék, és csak a javukat akarom. Ma már arra vagyok büszke, hogy a légimentők igen zárt közösségéhez tartozhatom, befogadtak maguk közé.”

Az alapítvány élete egy fotókiállítás megszervezésével indult, természetesen Miskolcon, és a magyarországi légimentés, valamint a helyi bázis történetét mutatta be. A kiállítás 2016. augusztusáig Borsod-Abaúj-Zemplén megye valamennyi járási hivatalának székhelyén megtekinthető volt, azzal a nem titkol céllal, hogy a társadalom számára ismertebbé tegye a sárga helikoptert és az azon dolgozók életét.

Az alapítvány az évek során egyre több feladatot vállalt magára, s ma már nemcsak a bázisok korszerűsítéséhez, illetve felszereléséhez igyekeznek hozzájárulni, de részt vesznek oktatási, képességfejlesztési, adminisztrációs feladatok ellátásában, illetve rászorultakat segítenek, támogatnak, valamint ismeretterjesztő programokat szerveznek. A fő profil azonban továbbra is a légimentők munkájának megkönnyítése, amiről az is jól árulkodik, hogy a kuratóriumban a főpilóta, orvos, paramedikus, és védőnő is helyet kapott, egy közgazdász-jogász, valamint a jegyzőként dolgozó alapító mellett.

„Mindannyian önkéntesek vagyunk, az alapítványnak nincsenek fizetett alkalmazottai, de mára elértük azt, hogy valamennyi bázis környékén van egy család vagy egy személy, akire számíthatunk a szükséges adminisztrációs teendők ellátásában. Ez egy igen zárt közösség, nem volt könnyű megismerni őket. A légimentésben dolgozók úgy állnak hozzá a munkájukhoz, hogy megyünk, csináljuk, ez a hivatásunk. Mert menni kell és menteni kell. Nem baj, ha fontos eszközök hiányoznak, vagy a bevetések között rossz körülmények között várakoznak, fanatikus emberek, akik mások életének megmentésére tették fel a sajátjukat. Kívülről érkeztem ebbe a világba, de az évek során sikerült elnyernem a bizalmukat és ma már szólnak, ha valamire szükségük van. Ez egy olyan ága az egészségügynek, amely iszonyúan költséges, ám az emberéletnél semmi sem lehet drágább!” – vezet be a hazai légimentők mindennapjaiba Nagy Boglárka.

Pillanatnyilag a transzfúzióhoz szükséges vér szállítására alkalmas eszközök beszerzésében segédkeznek, valamint a hazánkban még nem alkalmazott, a kalandfilmekből viszont jól ismert kötéltechnika bevezetése érdekében próbálnak mellettük lenni és támogatást nyújtani. Hosszútávon azonban azt szeretné az alapító, hogy Győr-Moson-Sopron megyébe is megvalósuljon egy bázis. Ez ugyanis hazánk egyetlen olyan szeglete, ahová tizenöt percen belül nem tudnak megérkezni a légimentők. Márpedig az erre vezető M1-esen igen sokszor vannak súlyos balesetek, amelyeknél a szó szoros értelemben életek múlhatnak a gyorsaságon.

A légimentésnek persze nemcsak szomorú és fájdalmas, de örömteli pillanatai is vannak, hiszen télen, nagy hóban, gyakran riasztják őket szülésekhez is. A vöröskereszt 1958-ban munkába állított szárnyas gépe is egy kisgyermekhez ment első bevetésére Alsóvadászra, aki még ma is jó egészségnek örvend.

„Amikor kisgyermekhez vonulnak, persze belőlük is kibújik a családapa, vagy a családanya. Az esetek nagyrészében azonban higgadtan végzik a munkájukat, hihetetlen mire képesek az emberi életért, ami mindennél fontosabb a számukra. Gyakran később is követik egy-egy páciens sorsát, minden beteget, egy kicsit a sajátjuknak éreznek, hiszen többnyire drámai körülmények között találkoznak először. S mivel pontosan tudjuk, hogy mindenkit nem lehet megmenteni, az esetek megbeszélése is fontos részét képezi a munkájuknak. Addig nem szokták letenni a műszakot, amíg nem rendezik magukban a traumákat okozó szituációkat” – beszél a legnagyobb tisztelettel a hazai légimentésben résztvevő szakemberekről Nagy Boglárka, aki személy nagyon fontosnak tartja a transzparencia elvének alkalmazását.  Az alapítvány átláthatósága érdekében a Magyar Légimentő Nonprofit Kft nemrégiben fel is mondta a szerződéseket az ország több pontján alkalomszerűen elindított és ellenőrzés nélkül működő gyűjtőkkel. Aki segíteni szeretne az az alapítványt támogathatja, s innen biztosan jó helyre kerül az adomány, a Magyar Légimentő Nonprofit Kft-vel meglévő szoros együttműködés révén.

Tavaly előtt például speciális munkaruhát vettek a helikoptereken dolgozók számára, amelyet külföldről kellett beszerezniük. De vásároltak már ultrahangkészülékeket két bázisnak is, s ennek nyomán a többi is kapott a tulajdonosi jogokat gyakorló Készenléti Rendőrség révén a Magyar Légimentő Nonprofit Kft. költségvetéséből. Nagy Boglárka szerint van, hogy azzal válnak a leghasznosabbá, ha egyszerűen felhívják a figyelmet egy problémára.

Az Alapítvány örömmel fogadja az 1%-os támogatásokat, miközben több nagy céggel is eredményes kapcsolatot ápol. A Sharity applikáció használói pedig pillanatnyilag a vérkészítmények megfelelő tárolásához és szállításához szükséges eszközök megvásárlásához járulhatnak hozzá. A kritikus állapotú betegek ellátásában ugyanis óriási szerepet játszhat a helyszíni vértranszfúzió, amelyre 2019 óta van lehetőség, bevezetésével Európa élmezőnyébe kerültek a hazai légimentők. Támogatóiknak köszönhetően lassan minden bázison lehetségessé válik a vérszállítás. Az alapítvány pedig minden megtesz azért, hogy a módszer az egész ország területén elérhető legyen, s ezzel még több életet menthessenek meg a hazai légimentők.

Oszd meg a cikket