Csonka András szerint adakozni nemcsak jó, de kötelesség is

Számtalan emlékezetes színházi és televíziós alakítás kötődik Csonka András nevéhez, aki nem mellesleg sikeres műsorvezető és több saját lemez tulajdonosa is. Ismertségét leginkább hasznos ügyek szolgálatába szereti állítani, ezért vállalta örömmel a Sharity nagyköveti felkérését. És persze azért is, mert így egy átlátható és minden részletében ellenőrzött adakozási folyamat részese lehet. Számára pedig ez különösen fontos.

„Sok csalódást keltő szervezetről hallhattunk az utóbbi időben, ezért, ha tehetem, igen óvatos vagyok és kerülöm a láthatatlan pénzmozgásokkal összefüggésbe hozhat, jó kétes hírű akciókat – beszél a rá jellemző adakozási stílusról Csonka „Pici”, aki emiatt részesíti előnyben azokat a megkereséseket, amelyek személyes részvételt igényelnek. – Sokkal szívesebben adom az időmet, az energiámat és a tudásomat, hiszen így magához a támogatni kívánandó ügyhöz is közelebb kerülök, jobban megismerem. Nagyon szeretem a jótékonysági fellépéseket, s mivel szívemhez a gyermekek, azon belül is a betegséggel küzdők állnak a legközelebb, mindig különleges élmény egy kórházi látogatás. Különösen most, az ünnepek közeledtével. Egyedül is látogattam már meg apró betegeket, de volt, hogy kisebb társulattal mentünk be az osztályra. El nem lehet mondani azt a boldogságot, ami ilyenkor a szemükben csillog, nekik minden perc ajándék, amit nem az infúziós állvány mellett, s nem a fájdalmakra és a nehézségekre gondolva töltenek. Ezek a pillanatok azonban bennünket, művészeket is építenek, amit önfeledt szórakozás formájában adunk, azt szeretetben, búsásan kapjuk vissza.”

A népszerű színész szerint adni, mindig jó érzés. A közéleti személyiségek számára, mint amilyen ő is, pedig kötelesség. Ha másért nem is, de követőik száma miatt mindenképpen. Ezzel kapcsolatban azonban rossz tapasztalatai is vannak. A közösségi médiában az utóbbi időben egyre kevesebben kommentálják a segítségnyújtást ösztönző posztjait, s szerinte egy rendkívül prózai oka van. Az átlagemberek egyre kevesebb pénzből gazdálkodhatnak. Mégis bennük bízik a leginkább, hiszen a televíziós gyűjtések alkalmából a képernyő alján futó adományozási csíkon is többségében vannak a kisebb összegek, amelyeket vélhetően olyanok ajánlanak fel, akik maguk sem dúskálnak a földi javakban. Ezt a helyzetet pedig csak súlyosbítják azok az alapítványok és egyesületek, amelyekről kiderül, hogy saját céljaikra használták fel az adományokat. Csonka András szerint a rossz példák az egész szektort bajba sodorják.

„Csak olyan ügyek mellé állok, amelyeket tiszta szívemből tudok vállalni – jelenti ki határozottan a népszerűségét a Familia Kft-ben vállalt szerepével megalapozó, majd a jobbnál jobb musicalek főszerepeivel megerősítő művész, aki édesanyja és nagymamája példáját követi, amikor a bajbajutottak felé fordul. Utóbbi még a legkedvesebb ékszereit is elzálogosította, csakhogy barátain segíteni tudjon. S bár ez még András születése előtt történt, a családi emlékezet révén rá is nagy hatással volt a történet. – Az önfeláldozás jelképei ők a számomra, jóságban meg sem tudom őket közelíteni. De nem is akarom, inkább teszem, ami tőlem telik, most például a Sharity nagyköveteként szeretnék hozzájárulni néhány sikeres akcióhoz. Soha nem hallottam még hasonló kezdeményezésről, és fantasztikusnak tartom, hogy a hirdetések megtekintésével azok is tudnak segíteni, akiknek nincs pénzük az adakozásra, jóllehet a szándék megvan bennük.”

A Sharity koncepciójában ugyanakkor az átláthatóság és a nyomonkövethetőség is rendkívül vonzó volt Csonka András számára, mert szerinte a megtépázott hírnevű jótékonyság „biznisz” esetében sem könnyű visszaszerezni az emberek bizalmát. Az ellenőrzött és tiszta akciók kínálják erre az egyetlen lehetőséget.

„Oly sok megindító sors és élettörténet van mindezek mögött. A szájjal és lábbal festő művészek esetében pedig emiatt kivételt is tettem, s bizony anyagiakkal támogattam őket. Vannak ugyanis olyan kikerülhetetlen helyzetek, amikor másképpen egyszerűen nem megy. Azt is figyelembe kell vennünk, mire van leginkább szükségük bajbajutott embertársainknak, s ilyenkor félelmeinket és fenntartásainkat egyaránt félre kell tennünk. Ez persze korántsem könnyű feladat, a Sharity applikáció segítségével azonban sem nekem, sem a felhasználóknak nem kell többé azon törniük a fejüket, vajon jó helyre kerül-e a pénzük. S ha éppen megszorulnak, akkor sem kell az adakozás jóleső érzését nélkülözniük, hiszen erre az esetre is megvannak a pontosan kidolgozott lehetőségek” – beszélt az applikáció előnyeiről Csonka András, aki nagykövetként is olyan ügyek mellé kíván majd állni, amelyek a gyermekek jólétét, illetve gyógyulását szolgálják.

Oszd meg a cikket