Szinte gyerekként robbant be Miley Cyrus a sztárvilágba, így nem csoda, hogy vele kapcsolatosan elsősorban a felnőtté válás nehézségeiről, az ehhez kapcsolódó botrányairól és problémáiról cikkeztek az újságok. Egyik pillanatról a másikra vált híressé, amikor 14 éves korában megkapta a Hannah Montana sorozat főszerepét. Mindössze tizenöt esztendős, amikor kiadják első lemezét, amely azonnal tripla platina lesz és hárommilliós példányszámban fogy el világszerte. Tizenhét évesen minden idők 19. leggazdagabb női előadóművésze, az alig öt esztendő alatt megkeresett százmilliós vagyonával. A listán legfiatalabb szereplőjeként…
A színész, énekes és tehetséges zenész másik, a fénytől és csillogástól mentes arcát azonban már jóval kevesebben ismerik. Pedig Miley, aki még mindig csupán 28 éves, a nemzetközi sztárvilág egyik legnagyobb szívű szereplője, vagyonából hatalmas összegeket fordít jótékonykodásra. Ennek okát pedig elsősorban neveltetésében kell keresni. Miley 2008-ban, vagyis alig 16 esztendősen a következőket nyilatkozta a Time Magazinnak adott interjújában:
„A családommal egészen kiskoromtól kezdve jártuk Kentucky szénbányász városkáit. Ruhákat, tanszereket és különböző ajándékokat vittünk a rászorulóknak. Ezek a látogatások nyitották fel a szememet a valóságra. Elborzasztott, hogy itt Amerikában is vannak családok, amelyek a harmadik világban megszokott körülmények között élnek. Egyszerűen képtelen voltam emellett szó nélkül elmenni. Az igazság az, hogy sohasem késő cselekedni. Eljön majd a nap, amikor a mai kisgyerekek indulnak majd az elnökválasztáson. Most még csak készülődünk erre a pillanatra, hiszen némi gyakorlatra is szükségünk van, mielőtt megmentenénk a világot”
Az elkötelezettség pedig azóta sem változott, sőt, inkább csak növekedett. Miley létrehozott egy olyan online hálózatot, amely fiataloknak nyújt segítséget a terveik megvalósításában. Ezek a célok elsősorban a közösség érdekeit szolgálják, így valóban felkészülést jelentenek az énekesnő világmegváltó terveihez. Saját példáját állítja kortársai elé, ezen a felületen számol be szerteágazó jótékonysági munkájáról, köztük a Vöröskereszt, a Remény Városa (City of Hope), az Áldás a hátizsákban (Blessings in a Backpack) vagy a Starkey Hallás Alapítvány javára végzett tevékenységéről.
Az évek során katasztrófa-elhárítási alapok, rákellenes csoportok és különböző fejlesztő tevékenységek számára is dollár százezreket utalt át. Ám az egyik legfontosabb pillanat, a kaliforniai tűzvész volt 2018 novemberében, amelyben akkori férjével, Liam Hemswoerth-szel közös 2,5 millió dolláros kúriájuk is elpusztult. Ám őt az anyagi veszteségnél sokkal jobban érdekelték az életek, az emberi sorsok, s nemcsak a sajátjuk, de a szomszédaié is. Óriási adománnyal járult hozzá a bajbajutottak megsegítéséhez, mitöbb kollégáit is hasonló lépésre ösztönözte.
A rák elleni harc már nagyon fiatalon felkeltette érdeklődését, kamaszkorától fellép a betegek sorsát megkönnyíteni igyekvő jótékonysági koncerteken és rendezvényeken. A betegség felismerésétől aktív segítséget nyújtó Hope City pénzszerző akcióiban a mai napig aktívan részt vesz. De állandó támogatója a Libby Ross Alapítványnak is, amely nőknek segít az emlőrák elleni küzdelemben, miközben a társadalom figyelmét is megpróbálja felhívni a problémára. A szervezet jóga programjának felállításakor például saját jógaszőnyegét juttatta el a szervezőkhöz, ezzel is biztosítva őket maximális támogatásáról.
A Time Magazinnak adott interjújában emlegetett gyökereihez, ahhoz a viszonylag fejletlen környékhez is a mai napi hűséges, amelyben felnőtt. Rendszeresen küld adományokat a Nashville melletti két négyzetkilométeres tanya körzetébe, ahol kisgyermekkorát töltötte szüleivel és testvéreivel. A Feeding America és a Habitat for Humanity szervezetek támogatásával azonban nagyobb dimenziókban is megkísérli a szegénység felszámolását országában. Addig is, amíg a világ megváltásának valóban eljön az ideje!