Híresség sztorik: Zidane

A BBC szerint minden idők legjobb európai labdarúgójának tartott, Zinédine Zidane azon sztárok közé tartozik, akik nemcsak pénzzel segítik a jótékonysági szervezetek munkáját, de saját szabadidejük jórészét is a választott ügy támogatására áldozzák. A francia válogatott játékmestere épp karrierje csúcsán volt az 1998-as világbajnoki, majd a 2000-es Európa-bajnoki győzelemnek köszönhetően, amikor megismerkedett az ELA nevezetű szervezettel, amely egy igen ritka, ám annál agresszívabb genetikai betegségben, a leukodisztrófiában szenvedők, valamint azok szüleit egyesíti a jobb érdekérvényesítés jegyében.

A történet Zizou életének meghatározó helyszínén, a párizsi Stade de France-ban kezdődött a Franciaország-Andorra mérkőzés kezdőrúgásával, amelyet egy a betegségben szenvedő kisfiúval, Jérémyvel közösen végzett el. A találkozásból barátság, majd az ügy iránti teljes elköteleződés lett, amely a mai napig tart, tehát immáron több mint két évtizede.

„Azt szeretném, ha soha többé ne hívnának az ELA rendezvényeire, hiszen az azt jelentené, hogy véglegesen legyőztük ezt borzalmas betegséget – nyilatkozta egy rádiónak adott interjúban Zinédine Zidane, a központi idegrendszert roncsoló kor ellen küzdő szervezet legaktívabb nagyköveteként, aki az évek során nemcsak a szervezett eseménye állandó résztvevője lett, vagyis nemcsak nevét adta az ügyhöz, de ennél sokkal tovább ment. Nagyon erős és rendszeres kapcsolatot alakított ki az érintett családokkal, aggódva azok jövőjéért, szükség esetén pedig akár személyesen is a segítségükre sietve. – Az elején valóban csak az ügy fontosságára szerettem volna felhívni a figyelmet, de amikor megismerkedtem az érintett gyerekekkel, a nézésük és a mosolyuk azonnal magával ragadott. Ám ami a leginkább megérintett, arról már koránt sem tudok hasonló lelkesedéssel beszélni. Amikor az ELA elnöke, Guy Alba sorolja, hogy melyik gyermek, vagy szülő távozott éppen közülünk, azt nagyon nehéz feldolgozni. Ilyenkor a még köztünk lévők szemébe nézek, s azt érzem értük érdemes folytatni a küzdelmet.”

Az aranylabdás futballista más jótékonysági akciókhoz is szívesen adja a nevét. A Danone-hoz fűződő szerződésének köszönhetően a vállalat nevét viselő, az U12-es játékosok számára életre hívott nemzetközi tornának is hivatalos nagykövete, s az ő személyének köszönhető, hogy a 2000 óta minden évben sorra kerülő esemény bevétele az ELA-t gazdagítja.

2001-ben az Egyesült Nemzetek egyik a szegénység felszámolása elleni programjának lett jószolgálati nagykövete, 2003. óta pedig saját maga is évente szervez a brazil Ronaldó társaságban futball mérkőzést, amelynek nyereségét a szegénység felszámolására fordítják. 2005-ben csatlakozott a Franciaországban és Belgiumban igen ismert és szeretett Emmanuelle katolikus nővér alapítványához, s elfogadta, hogy az „Élet bajnoka” című képregény főhőse legyen annak javára.

Zizou a jótékonyság területén szerzett tapasztalatai alapján végül 2010-ben létrehozta a nevét viselő saját alapítványát, amely Algéria szegényeinek megsegítését tűzte ki céljául. A választás nem a véletlen műve, hiszen az ő gyökerei is az észak-afrikai országhoz köthetőek. Édesapja 1953-ban érkezett Franciaországba, és kilenc szorgos munkával eltöltött év után éppen haza akart térni Algériába, amikor Marseille-ben megismerkedett későbbi feleségével, s a pár végül a francia kikötővárosban telepedett le.

A futballista büszke franciának vallja magát, de kettős állampolgárként származását is mindig vállalta. Éppen ezért hosszú éveken át ő volt az integráció egyik legismertebb és legsikeresebb példája Franciaországban, különösen az 1998-as vb-győzelem után, hiszen abban a csapatban rajta kívül többen is érkeztek hátrányos helyzetű, bevándorló családból. Zizou ugyanakkor nem szívesen nyilatkozik politikai és ideológiai kérdésekről, amely miatt több kritikát is kapott. S bár edzőként ma már sokkal kevesebbet szerepel, még mindig hazája legkedveltebb személyiségei közé tartozik. S nemcsak korábbi nagyszerű eredményei, de szerénysége és önzetlensége miatt is.

Oszd meg a cikket