A reményt, a szellemi világosságot és a tiszta gondolatokat szimbolizáló búzavirágot választotta jelképéül és elnevezéséül az a Várpalotán, 2017. március megalapított egyesület, amelynek ötlete két édesanya váratlan találkozásából született. Szöllősi Eszterben és Majoros Zsuzsában, alig két hónappal korábban, egy veszprémi szülői tréningről hazafelé tartva merülte fel a gondolat: milyen jó lenne saját városukban is hasonló lehetőséghez jutni. A fejlődési zavarokkal élő gyermekeket nevelők számára azonban végül nemcsak hasznos tanácsokat és információkat kezdtek közvetíteni, de igazi közösséget is létrehoztak. Az érintett családok ugyanis gyakran küzdenek a meg nem értettség és az elszigetelődés nehézségeivel átlagostól eltérő, a külvilág számára problémásnak tűnő gyermekeik miatt.
„Amikor egy szokatlan viselkedésű gyermekre azt mondják, „más” mint a többi, akkor gyakran az autisztikus tünetek megjelenéséről van szó – vezet be bennünket a „kicsit másság” világába, a Búzavirág Gyermekekért Egyesület elnöke, Szöllősi Eszter. – Sokan ezt egyfajta pecsétként élik meg, s amikor a diagnózist felállítják, akkor egy sajátos gyász folyamaton mennek keresztül, amelynek során elfogadják, hogy utódaikra nem illenek majd a társadalmi sablonok és jövőképek. Ezen természetesen én is átmentem, de nagyon gyorsan elindultam egy tevékeny és aktív, megoldást kereső úton. A mai napig arra törekszem, hogy kisfiam számára a legjobb lehetőségeket válasszam, s olyan területek felé terelgessem, ahol nem lesz hátrányban. Sokaknak segítség kell ennek felismeréséhez és megvalósításához, az ő támogatásukra alakult meg az egyesület, szinte rekord gyorsasággal. Pszichológusok, gyógypedagógusok, védőnők, pedagógusok és mozgásterapeuták vesznek részt a Várpalotán és környékén lakók számára elindított fejlesztő programjainkban. Az alapítás éve óta, minden április másodikán megemlékezünk az autizmus világnapjáról, ennek költségeit részben saját, részben pályázati forrásokból teremtjük elő.”
Az egyesület jelenlegi büszkesége a Búzavirág Gyermekvilág fejlesztőház, amelyet tavaly ősszel nyitottak meg. Ebben nagy szerepe volt a helyi önkormányzatnak is, amelytől a Térségi Népjóléti Gondozási Központtal közösen bérlik az épületet. A helyi polgármester, Campanari-Talabér Márta már az indulás pillanatában felismerte a civil szervezet létjogosultságát, s tevékenységük, valamint programjaik megvalósítása érdekében a Búzavirág Gyermekekért Egyesületet is bevonták egy pályázatba konzorciumi tagként.
„A döntésünket nem bántuk meg, s egyben a további utunkat is meghatározta, hiszen elsősorban pályázatok útján gyűjtjük össze a programok megvalósításához, tavaly ősz óta pedig a fejlesztőház működtetéséhez szükséges anyagi hátteret – mutatja be az egyesületet Szöllősi Eszter, aki az alelnök Majoros Zsuzsával egyetemben társadalmi munkában látja el feladatát. A helyzeten nem kívánnak változtatni, nem szeretnének túl nagyra nőni. – Az egyik fontos törekvésünk az, hogy meghallják a hangunkat és szélesebb körben megismerjék a tevékenységünket. Utóbbi leginkább az oktatási intézmények esetében fontos, hiszen ezeknek a gyerekeknek kulcskérdés az integráció, hiszen picit különböznek csupán társaiktól, megfelelő irányítás és segítség mellett problémamentesen be tudnak illeszkedni a kortársi közösségbe és fantasztikusan tudnak fejlődni. Ellenkező esetben viszont az állandó megbélyegzés és a számukra előnytelen módszertan kifejezetten visszahúzza őket.”
Szöllősi Eszter abban a szerencsés helyzetben volt autisztikus tüneteket mutató kisfiával, hogy az általános iskolát egy gyógypedagógus-asszisztens segítségével kezdhették meg. A szakember az első évben végig ott ült mellette a fontos órákon és a gyermek számára érthetetlen kérdéseket lefordította az ő szavaira. Másodiktól egyre kevésbé volt szükség a közreműködésére, a folyamatos kivezetés szellemében pedig az a végső cél, hogy az idő előrehaladtával már csak a legfontosabb alaptantárgyak esetében legyen szükség a segítségre. A példa is mutatja, hogy hozzáértéssel, türelemmel és toleranciával, a szokásostól eltérő viselkedésű gyermekek többsége is könnyen kezelhetővé válik.
„Ezek a kisfiúk és kislányok csupaszív, erősen kötődő, nagyon őszinte gyermekek. A bennük rejlő eredendő tisztaságnak köszönhetően képtelenek hazudni, s nem is értik, ha mások negatív érzelmekkel közelednek feléjük. A figyelemhez viszont ragaszkodnak, s ahhoz is, hogy mindenre gyors és érthető magyarázatot kapjanak. Ők így működnek, s erre tekintettel kell lennünk” – jellemzi a fejlődési zavarokkal élőket a Búzavirág Gyermekekért Egyesület elnöke, aki az alapítás óta elmúlt négy esztendőben a közösség erejét is megtapasztalhatta. A különböző oktatási intézményekben számos pozitív változást sikerült elérniük, az egységbe tömörült és tájékozott szülők, valamint az egyesület nyomásának köszönhetően. A fejlesztések azonban nem olcsók, ezért minden pályázati lehetőséget ki kell használniuk, a Sharityhoz is az újabb támogatók reményében csatlakoztak. Szöllősi Eszterék számára ugyanis elfogadhatatlan, hogy a pénzen múljon, egy gyermek megkapja-e a számára szükséges és ideális fejlesztést. Sok esetben ugyanis itt dől el a későbbi, immáron felnőtt életének sikere és boldogsága. Utóbbiért pedig semmi sem lehet túl drága.