Idén ünnepli megalapításának harmincadik évfordulóját a Transzplantációs Alapítvány a Megújított Életekért, amely 1998 óta működik közhasznú szervezetként. S bár az alapítók elsősorban a szervátültetett emberek életminőségének javítását tűzték ki céljukul, tevékenységi körük ennél sokkal szélesebb. Azon túl, hogy az érintettek számára egy összetartó közösséget teremtenek, a civilek számára is van mondanivalójuk. Folyamatos és széleskörű ismeretterjesztő munkájuknak köszönhetően a transzplantáció fogamát és életmentő voltát kívánják minél szélesebb rétegek számára ismertté tenni. Ezen a téren pedig a három évtizedes jelenlét dacára is bőven van tennivalójuk.
− Sajnos az emberek többsége akkor szerez csak tudomást a szervátültetés tényéről, amikor személyesen találkozik ezzel a problémával – meséli a kuratórium tagja, Vincze Balázsné Lilla, aki kislánya 2016-os betegséges révén került kapcsolatba az alapítvánnyal, s lépett néhány évvel később a szervezetért dolgozók sorába. Az ő példája azonban korántsem egyedi, hiszen az önkéntesek és segítők többsége hasonló módon ismerkedett meg a transzplantáció lehetőségével. Pedig ennek korántsem kéne így lennie. – Azt szeretnénk, ha szervhiány miatt senki sem halna meg Magyarországon, és a szervátültetettek rehabilitációjához minden segítséget meg tudnánk adni. Sokan nem gondolnak bele, hogy egy egészségügyi probléma milyen mély hatással lehet egy teljes család életére. A kezelések és műtétek ugyanis nemcsak lelkileg, de anyagilag is megterhelőek. Különösen a kisgyermekes családok esetében, amikor az egyik szülő arra kényszerül, hogy otthon maradjon az apró beteggel. Éppen ezért tartjuk nagyon fontosnak a támogatásukat, hiszen egyrészt ők a legsérülékenyebbek, másrészt ideális esetben ezek a fiatalok egészséges felnőttekké válhatnak.
A krónikus betegségben szenvedők zöme hátrányos anyagi helyzetű, ezért az alapítvány szívesen fogadja a tárgyi adományokat, amelyekkel a rászoruló családok életét megkönnyítheti. Az általuk szervezett táborok pedig nemcsak azért hasznosak a résztvevők számára, mert későbbi életük könnyebbé tételéhez kapnak információkat, de azért is, mert sokan ekkor nyaralnak életükben először. A kellemes élmény pedig nagyban hozzájárulhat a hosszú évekig tartó betegséggel és műtéttel járó trauma feldolgozásához.
S hogy mennyire törékeny egy szervátültetett gyermek családjának egyensúlya, azt a koronavírus-járvány mutatta meg leginkább.
− Kislányunk miatt mi is az elsők között zárkóztunk be, hiszen a májátültetés miatt immungyengítettnek számít – mesél ismét saját tapasztalatiról Lilla. – Óriási szerencsénk volt, hogy férjem gond nélkül áttérhetett az itthoni munkára, így elzárhattuk magunkat a külvilágtól. De nagyon sokan ezt nem tehették meg, vannak, akik munkanélkülivé váltak, sőt olyanok is, akik kénytelenek voltak külön költözni annak érdekében, hogy haza ne vigyék a vírust. Ez hatalmas sokk volt a közösségünk számára, de egymást segítve, hiteles információkat gyűjtve, mára sikerült a „mélyfélelem” állapotát magunk mögött hagyni. Úgy gondolom, hogy a mi esetünkben nemcsak az informális és anyagi támogatás, de a lelki segítség nyújtása is nagyon fontos. Éppen ezért mi a betegséggel járó valamennyi trauma feldolgozásában ott állunk a szervátültetettek és hozzátartozóik mellett.
A szép tervek megvalósításához természetesen emberi és anyagi erőforrásokra is szükség van. Előbbiek, mint már említettük, többnyire a hozzátartozók közül kerülnek ki, utóbbi esetében pedig az adó felajánlható 1%-ára számítanak. Az elmúlt években azonban ennek jelentősen csökkent a száma, hiszen egyre többen élnek azzal a lehetőséggel, hogy az adóhivatal által elkészített automatikus bevallást fogadják el. Pedig még ebben az esetben is csupán néhány percbe telne, egy az adózó számára kedves ügy megjelölése.
− A pénz útja így tökéletesen ellenőrizhető, ám a felhasználás már nem. A korábbi rossz tapasztalatok miatt különösen örültünk a Sharityvel kötött együttműködésnek, hiszen az applikáció használatával teljes az átláthatóság, elkerülhető minden visszaélés – magyarázta a Sharityvel kapcsolatos pozitív döntésüket Lilla.
Az alapítvány kurátora szerint az esztendő kiemelkedő eseménye a Szervdonációs és Transzplantációs Európa Nap, amelyre idén október 2-án kerül sor. Az esemény egyrészt határokon átívelően ad lehetőséget arra, hogy a szervátültetésről, mint életmentő beavatkozásról széles nyilvánosság előtt beszélhessenek, másrészt a transzplantált emberek is kifejezhetik hálájukat az átültetést végző szakemberek felé. A délelőtti sportnapot követően ugyanis nemcsak „TranszPlatánt” ültetnek a XII. kerülti Gesztenyés-kertben, de ekkor kerül sor, a Pro-Vita, a Szt. Kozma, a Damján, valamint a Média díj átadására is. A program záró és egyben legmeghatóbb pillanatainak az esti fáklyás meneten lehetünk részesei, amely idén is a Vajdahunyad várától a Hősök teréig vezet majd.
Móricz Zsigmond örökérvényű mondata, miszerint „És megnyugtat a tudat, hogy a halál is az életet szolgálja” a záróesemény vallomásai nyomán nyerhet igazán értelmet számunkra, akik korábban nem találkoztunk személyesen a szervátültetés fontosságának kérdésével.