UNICEF a kezdetek

A második világháborút követően, 1946 decemberében, az éhezéssel és betegségekkel küzdő európai gyermekek megsegítésére hozta létre az ENSZ a UNICEF-et, amely ruhákkal és gyógyszerekkel látta el a rászoruló apróságokat. A vészhelyzet elmúltával a szervezet határozatlan idejű mandátumot kapott, s azóta is élen jár a gyermekek jogaiért és jólétéért vívott harcban.

A mára legendássá vált intézmény azonban nemcsak céljaiban, de működésében is számos úttörő megoldást választott fennállásának 75 éve alatt. A UNICEF abban is első volt, hogy jótékonysági munkája népszerűsítésére ismert személyeket, igazi sztárokat nyer meg. De vajon tudjuk-e ki volt a szervezet legelső jószolgálati nagykövete?

Természetesen egy amerikai sztár. A színész, komikus és muzsikus Danny Kaye. Az 1911-ben New Yorkban született zsidó származású művész szülei Ukrájnából vándoroltak ki az Egyesült Államokba, ahol gyermekük már igen korán a vígjátékok és a zene felé fordult. 1941-ben debütált a Broadway-n, majd Samuel Goldwyn felfedezettjeként vált a komédiák és a musicalek sztárjává. 1987-ben bekövetkezett haláláig számtalan elismerésben részesült, köztük több Golden Globe, és egy-egy Emmy és Laurel-díjat is nyert. A francia Pierre Richard egy sajtótájékoztatón elismerte, színészi indíttatását egy Danny Kaye főszereplésével játszott film jelentette a számára.

A Mr. UNICEF-ként is emlegetett művész 1954-ben kezdte meg jószolgálati munkáját. A Távol-keleti utazásairól készített Assignment Children elnevezésű filmjét, amelyben a szervezet segélyprogramjait mutatta be, százmillión látták, amely az ötvenes években kiugró nézőszámot jelentett. A saját maga vezette repülőgépen több tucat várost járt végig néhány nap alatt, sajátos humorával hívva fel az emberek figyelmét a gyermekeket fenyegető komoly betegségekre és problémákra. Amikor 1965-ben a UNICEF Nobel-békedíjat kapott, sokan vele azonosították az elismerést. 1983-ben Humanitárius Oscar-díjjal jutalmazták a szervezetben kifejtett áldozatos munkájáért.

Danny Kaye hiába volt az első jószolgálati nagykövet, lelkes munkájával valamennyi követője számára magasra állította a lécet. Nemcsak lobbizott, tájékoztatott, tárgyalt, de maga készítette azokat a filmeket is, amelyekkel alátámaszthatta tevékenységét.

„Mélységesen hiszek abban, hogy a gyerekek erősebbek az olaj hatalmánál, szebbek, mint a folyók, és értékesebbek bármely természeti erőforrásnál, amelyet egy ország csak birtokolhat. Úgy érzem, a leghálásabb dolog, amelyet egész életem során tettem, nem más, mint hogy a UNICEF nagykövete lettem” – foglalta össze tevékenységével kapcsolatos érzéseit Danny Kaye. Pedig ez a különleges együttműködés kis híján azelőtt véget ért, hogy elkezdődött volna. Amikor a sztár 1953-ban Londonból New Yorkba repült, a gép egyik motorja váratlanul kigyulladt. Az útitársai között volt Maurice Pate a UNICEF akkori ügyvezetője is. A két úr az ijedtség ellenére gyorsan barátságot kötött, s beszélgetésük miről másról is folyhatott volna, mint a szervezet tevékenységéről, amelyet ekkor még csak kevesen ismertek és még kevesebben ismertek el. Mire szerencsésen véget ért az utazás, a terv is megszületett, a híres színész a saját ismertségével áll a jó ügy mellé.

Így kezdődött egy több mint három évtizedes szolgálat, amelynek során Kaye körbejárta a földkerekséget, beszédeket mondott, előadásokat tartott, különleges események szertartásmestereként lépett fel a gyermekek szükségleteiről tájékoztatva a nyilvánosságot. 1975-ben még a Guiness Rekordok Könyvébe is bekerült a világ leggyorsabban repülő szórakoztatójaként, amikor gépével öt nap alatt 65 amerikai és kanadai várost érintve vette fel a gyerekeket és népszerűsítette a UNICEF aktuális kampányát. Bizonyára büszke lenne rá, ha látná, milyen sok kollégája követte később példáját, s ált az általa olyannyira szeretett ügy mellé.

Fotók: UNICEF

Oszd meg a cikket

Képzeld el, hogy egyetlen este alatt több millió forint gyűlik össze egy jó ügy érdekében – mindez úgy, hogy az adományozás szórakoztató és izgalmas élmény is egyben! Pontosan ez történt a JVSZ Companies for the Future Award 2025 Gálán, ahol hatalmas sikert aratott a Sharity első digitális tombolája.

De ez még csak a kezdet…

Mi az a digitális tombola, és hogyan működik?

A digitális tombola egy modern, automatizált jótékonysági sorsolás, amely teljesen online zajlik. Nincs szükség papíralapú jegyekre, manuális sorsolásra vagy készpénzes fizetésre – minden kényelmesen, átláthatóan és gyorsan lebonyolítható egy platformon belül.

A résztvevők tombolajegyeket vásárolhatnak online, a rendszer pedig automatikusan kisorsolja a nyerteseket. A befolyt összeg közvetlenül a támogatott civil szervezethez kerül, biztosítva, hogy a lehető legnagyobb hatást érje el.

A hagyományos tombolákkal ellentétben itt minden digitalizált, így:

  • A résztvevők online vásárolhatták meg tombolajegyeiket – gyorsan, kényelmesen.
  • A sorsolás digitálisan történt, így mindenki valós időben követhette az eseményt.
  • Az összegyűlt pénz közvetlenül egy civil szervezethez került, biztosítva a teljes körű átláthatóságot.

Az eredmény? Közel 2 millió forintnyi támogatás, amely a Völgyzugolyház Alapítvány munkáját segíti – így 7 halmozottan sérült gyermek egy teljes hónapon át megkapja a szükséges fejlesztéseket, ellátást és oktatást.

De nemcsak az összeg volt a lényeg, hanem az érzés is, amit a gála résztvevői átéltek.

„Láttam az alapítvány képviselőinek szemében az örömöt, amikor megtudták, mekkora segítséget kapnak. Ez a tombola nemcsak egy játék volt, hanem valódi lehetőség arra, hogy megváltoztassuk ezeknek a gyerekeknek az életét” – osztotta meg egy résztvevő.

A Sharity digitális tombolája nemcsak egy új technológiai megoldás, hanem egy eszköz arra, hogy valódi hatást érjünk el. Egy esemény, amely megmutatta, hogy az innováció és a közösségi összefogás együtt milyen elképesztő eredményeket hozhat.

Egy új lehetőség a te civil szervezetednek is

A digitális tombola nemcsak a rendezvényeket teszi emlékezetessé – civil szervezetként bármikor használhatod, hogy támogatókat mozgósíts.

Mit jelent ez neked?

  • Saját tombolát indíthatsz akár online vagy bármilyen eseményen.
  • Kreatív felajánlásokat gyűjthetsz támogatói ajándékként.
  • Időt takaríthatsz meg, mert nincs szükség manuális sorsolásra vagy papíralapú jegyek kezelésére.

A Sharity segít automatizálni és egyszerűsíteni az adománygyűjtést – így több időt fordíthatsz arra, ami igazán számít: az ügyedre!

Most rajtad a sor

Ha már régóta keresed azt a könnyen kezelhető és innovatív megoldást, amellyel egyszerre aktivizálhatod a közösségedet, miközben bevételt is generálsz, a Sharity digitális tombolája neked való!

Ne hagyd ki ezt a lehetőséget! Indítsd el a saját tomboládat még ma, és tedd még sikeresebbé a szervezeted adománygyűjtését!

Tudj meg többet itt: 

Sharity digitális tombola